A Ráérünk blog szerzőgárdája kicsit félretette az elemzések írását, és az Érvénytelen nevű Facebook oldalt csinálja, mivel szeretné, ha Magyarország az EU tagja maradna.
Ez a cikk is eredetileg ott jelent meg. Gyertek, olvassatok minket ott is!
Hétfőtől (2016. augusztus 29.) pedig négyrészes sorozatot jelentetünk ott meg, melyben leírjuk, hogy szerintünk mit kellene csinálni a menekültválsággal.
Konzervatív anarchista punk hitvallásunk része ugyanis az, hogy nem elég tiltakozni. Az „így ne” az kevés. A Ráérünk blog, mint mindig, most is megmondja a kellemetlen frankót.
(von Pizka)
A kormány által kiírt népszavazás kérdése az, hogy Magyarország befogadjon-e olyan menekülteket, akiket az Európai Unió a megállapított kvóta-rendszer alapján Magyarországra telepítene. Itt elvileg néhány ezer emberről lenne szó. A kormány és támogatói szerint Magyarországnak az a néhány ezer menekült is sok, az egyetlen számunkra elfogadható szám a nulla. Mert kultúraidegenek, veszélyesek, sok pénzbe kerülnek. Van nekünk elég saját problémánk, minek kellene még importálnunk is?
Ezzel az állásponttal azért nehéz érdemben vitatkozni, mert tény és való, hogy a menekültek befogadása rövid távon teher (hosszabb távon lehet nagyon előnyös is, ha jól csinálják, de ezt egy terrorhullám idején nyilván nehéz elfogadtatni). A kvóta által megállapított, meglehetősen alacsony létszám is teher, még ha nem is akkora, mint amekkorának beállítják. Érthető, hogy sokan azt mondják, mi ebből nem kérünk. Nem kérünk az általunk aláírt és ratifikált nemzetközi menekültügyi egyezményekből, a szolidaritásból, az EU általunk is elfogadott irányelveiből sem. Hagyjanak minket békén!
Ez alapvetően egy legitim álláspont. Nem szép, erkölcsileg és jogilag is támadható, de legitim. A probléma az, hogy itt nem csak erről a pár ezer, már Európában tartózkodó emberről van szó. Hanem azokról a milliókról is, akik jelenleg még Törökországban vannak, köszönhetően a tavalyi Merkel-Erdogan megállapodásnak. Sajnos a török belpolitikai válság miatt a megállapodás sorsa egyre bizonytalanabb, és egyáltalán nem kizárható, hogy még az év vége előtt ismét egy komolyabb menekülthullám indul el Európa felé. És itt jön a nagy kérdés, hogy akkor mi lesz velünk?
Tegyük fel, hogy a népszavazás sikeres, és Magyarország kilép a menekültkérdés kezelésének európai keretrendszeréből. Az EU kénytelen-kelletlen bár, de elfogadja, hogy mi külön utat járunk. Ne feledkezzünk meg arról, hogy mindenki azt hitte, hogy a nagy és erős Egyesült Királyságnak is könyörögni fognak. Nem tették. Hanem azt mondták, hogy aki kifelé szavaz, az kifelé megy.
Ekkor megindul az újabb népvándorlás Törökországból. A balkáni országok akadálytalanul átengednek mindenkit, ahogyan legutóbb is tették. Megérkeznek hát tömegesen a magyar határra. A kerítés csak részben és ideig-óráig tartóztatja fel őket, és elkezdenek százával, majd ezrével beszivárogni az országba. Az Európai Unió többi tagországa ekkor lezárja Magyarországgal közös határait. Nekik több pénzük van kerítésre, mint nekünk. A német rendőrség kicsit jobban felszerelt, mint a magyar. Németország és Ausztria kategorikusan elutasítják, hogy bárkit is átvegyenek tőlünk, mondván Magyarország kivonta magát a közös menekültpolitikából. Oldjuk meg egyedül, ahogy akarjuk.
Jó lenne tudni, mik a kormány tervei erre az eshetőségre, mielőtt végleg elutasítjuk a közös európai megoldást?
Az #ÉRVÉNYTELEN nemcsak vicces plakátokban és tiltakozásban gondolkozik (bár a plakátok nagyon tetszenek nekünk) Hétfőn induló négyrészes sorozatunkban az ilyen problémákra is választ keresünk (és találunk).