A szocpárt régi-régi szokása hogy klikkek vezetik és időről-időre ifjú titánok türemkednek elő a barnaöltönyös masszából. Megválasztják őket Unterplatformführernek, beszédeket mondanak, sajtótájékoztatót tartanak. Egész addig a pártvezetés alsóbb szintjein szaladgálnak Zuschlag-ként odadobható koncként, ameddig a párt valami nagyobb bajba nem kerül. Az öregek ugyanis tudják, hogy következmények nélkül, ennyi farkas között az öreg Horn sem vihette el a balhét, sőt ebben a pártban még Kádárnak is volt kitől tartania.
A nagy öregek tehát váraikba – megyéikbe, platformjaikba, cégeikbe – húzódnak vissza és teret hagynak az ifjú titánnak. Az ifjú titán pedig az esetek kilencven százalékában bukik, a maradékban lesz valaki, akit be kell építeni a pártba, számolni kell vele. Az Mszp-n belül annyiból érdekes a szituáció, hogy Gyurcsány magával rántotta vele nagyjából egyidős generációt, amely nem volt elég erős ahhoz, hogy időben kinyírja. Több, ötvenes évei elején-közepén járó, a politikai pályának hagyományos csúcsát jelentő korban, vagy annak küszöbén levő férfi van, akit a 2010-es nagy égés a háttérbe szorított, legalábbis az országos politikában.
Ebben a helyzetben Mesterházy a vártnál sokkal tovább tudott előtérben és nyeregben maradni, olyannyira, hogy a kampány célegyenese előtt, még mindig tényező. A háttérből figyelő öregek ereje talán elegendő lenne ahhoz, hogy kirántsák alóla a szőnyeget, ugyanakkor azt mindegyik felméri, hogy ő nem állhat oda Mesterházy helyére, mert van vagy hatvan órányi, készre vágott lejárató műsor róla a hírtévénél, amelyet egyszerre nyomna a közmédia, és a Hírtévé-MNO-Lánchíd konglomerátum. A vadonatúj NMHH elnök személye pedig nem hagy kétséget afelől, hogy a kormánypárti médiának továbbra is mindent szabad lesz.
Mesterházynál egy nagyobb fenyegetés van, Bajnai. Bajnai ugyanis félig külsős. Azért csak félig, mert pedigréjét tekintve ő is csak egy sima ifjúszocialista, de valamennyire sikeresen – félhülye önjelölt nemzetmentők kellemetlen társaságát is vállalva – felépítette a nemzetegyesítő mítoszát. Addig kerülgette azonban az MSZP-kérdést, hogy elmulasztott nagy tömeget gyűjteni maga köré. Ez a választások szempontjából másodlagos, hiszen azt úgyis az fogja eldönteni, hogy a nép haragszik-e eléggé Orbán Viktorra. Ha igen, akkor, egy Medgyessy-szerű színtelen-szagtalan emberre is szavazni fog a derék magyar protest-szavazó.
A tömeg azért lett volna érdekes, hogy tudott volna erőt mutatni az MSZP-nek, de ott azt látták, hogy tizenegynéhány százalékon megrekedt támogatottságú valakiről van szó, aki nem is olyan régen még Gyurcsány emberének számított. Ezt az embert kellene lecserélni a pártalkukon át az élre került Mesterházyra, aki viszont jobban kontrollálható, és egy esetleges győzelem esetén jobban számítani lehet rá a helyek leosztásánál, ugyanis nem a hihetetlen sok követője tartja a párt élén, hanem olyan kompromisszumok, amelyeket honorálni illik.
Bajnainak nem maradt más választása, minthogy ebből a helyzetből Mesterházyt megpróbálja lépésre kényszeríteni. Mesterházy ugyanis ül egy minden körzetben jelöltet állítani tudó, mindenütt kampány-erőforrásokkal rendelkező párt élén és neki aztán semmi se sürgős. Az előválasztás ötlete nem lenne rossz, csak éppen a sokkal kevésbé strukturált amerikai pártéletre találták ki. Arról sem szólnak, hogy az előválasztás, az Amerikában párton belül, regisztrált pártszimpatizánsok szavazataival zajlik (nem ilyen egyszerű de ez most nem erről szól) nálunk meg a választópolgárok kétharmada nem válaszol a pártpreferenciáját firtató kérdésre.
Nem más ez, mint a kipontozott bokszoló igyekezete az utolsó pár menetben, hátha kiütéssel nyerni tud. Egy biztos, Mesterházy nélkül nincs előválasztás, viszont azzal, hogy valamiféle előválasztást ő is elfogadhatnak tartott, már van remény Bajnainak, nem akar ellenfele kettős fedezék mögül alibizni. Vagy igen. Zavarjátok le a bikinis macát a ringből, az utolsó menet következik.