Előrebocsátva, hogy a médiafogyasztás nem az erősségem, én úgy látom, hogy Orbánék megint benéznek pár dolgot a médiában. Talán nem annyira, mint tizenhat éve, a Heti Hetes idején, de még lehet bajuk a hibáikból.
A médiafogyasztási szokások persze azóta óriásit változtak, de akkor is feltűnő, hogy a kormány által felügyelt média mennyire szűken csak egy bizonyos rétegre figyel. Nota bene, ez a réteg nyerte meg nekik a 2014-es választást, de akkor is, szeritnem túl nagy vadászterületet hagynak.
A közmédia (és a bulvártévének felvásárolt TV2) jól láthatóan egyrészt a kormányüzenetek sulykolásával van elfoglalva és azzal, hogy nagyon nagy mennyiségű, alacsony színvonalú műsort borítson a választók nagy tömegére. Ez mindaddig jó, ameddig a nép hajlandó megenni ezt az audiovizuális finomfőzeléket.
Intő jelek mindenesetre vannak.
Rögtön az első, hogy sokkal kevesebb emberhez szól a tömegmédia, mint 16 éve. Persze most is megvan a választójoggal bíró közönsége a trashmédiának, a különböző tehetségkutató versenyeknek, valóságshowknak és társaiknak.
Ugyanakkor azok a kétségbeesett próbálkozások, amelyekkel a pesti városi értelmiségi arcok csinálta médiát (444, a régi cink, index) próbálják lemásolni, jelzi, hogy erre is kaparnának, azonban ebből a műfajból csak a hangos káromkodást értik, a lényeget nem. A műfaj alapja, a nagyon okos, nagyon művelt, ám kibírhatatlanul arrogáns szerző (pl. Bede Márton) teljesen hiányzik nekik, anélkül meg csak az altesti humor marad és csodálkoznak, hogy kattintás meg nem jön.
Nem tudnak mit kezdeni olyan jelenségekkel, mint a tumblr, ahol választójoggal bíró polgárok ezrei kezdenek egyik napról a másikra követni valakit, aki nem költött el előzőleg a dologra ötmilliárdot. Lehet, hogy másnap már mást fognak, de ezt médiatervezésileg nagyon nehéz követni. Ugyanis ennek annyi köze van a klasszikus médiához, mint a virtuális elektron-pozitron pároknak a newton előtti fizikához.
De a fősodorban is érdekes folyamat zajlik, amely azért érdemes figyelemre, mert a magyar médiavilág két teljesen különböző helyén gondolják ezt a jó stratégiának, és mindkét hely bizonyította már, hogy érti a szakmát.
A HírTv (Nemzet, Lánchíd) klasztert nagyon sok pénzből építették fel Simicskáék. Természetesen a legaljasabb fajta propaganda terjesztésére, ugyanakkor lehetett rajta látni, hogy az elejétől kezdve a legjobb szakemberekkel, a legjobb licenszeket megvéve igyekeztek dolgozni, és ennek meg is lett az eredménye.
Miután a G-nap után elment sok karrierista, Simicska képes volt ott tartani a szakembergárda jelentős részét és ők kezdték tervezni az új irányt.
Az RTL Klub a békés egymás mellett élést választotta a kormánnyal, amikor jött a nekik szánt különadó, akkor két hét alatt megmutatták, hogy a kormánykritikus média mire képes. Azóta viszont, hogy a következő jó pár év műsorterveit minden bizonnyal jól ismerő vezérigazgatót a kormány-bulvártévéhez csábították, ott is össze kellett ülni, és megvitatni a stratégiát.
Ez a két teljesen eltérő, de a kormány által indukált folyamat hasonló megoldásra vezetett. Az intellektuál-potmétert mindkét helyen feltekerték.
Az RTL Híradó közéleti műsorrészt kapott, ahol a bulváros „Árpádka beleesett az ipari turmixgépbe, ezért új lábra gyűjtenek” típusú híreknél értelmesebben, de még mindig a szenzációmédia módszereivel operálva kritizálják a kormányt.
A HírTv és a Nemzet, mintha sose lettek volna fröcsögő kormánymédia, elindult az értelmes jobboldali médiatermék pozíciója felé.
Vagyis mindkét helyen észlelték, hogy a kormány vagy kormányközeli oligarchák uralta média látványosan butulni kezdett és próbálják eltalálni azt a szintet, amely okosabb, mint a közmédia és a TV2 (ez nem nehéz) de még pont eléggé buta ahhoz, hogy sokan nézzék.
Mindaddig ez nem gond, ameddig a nép elhiszi a propagandát és nincs olyasvalaki, aki az RTL vagy a HírTV mögött álló érdekcsoportok támogatni akarnának. Egész addig a folyamat Orbánékat sem zavarja, legalább van min csámcsogni a kritikusaiknak.
Mindkét csoport nagyon szívesen váltaná Viktort, de nincs kire. Mivel azonban van hely az Orbán-ellenes kritikának, akár elő is kerülhet valaki. Addigis, mindkét csoport szépen keres a fizetőképes, iskolázott közönségre utazó hirdetőkön.
Ettől még természetesen nem fog megbukni Orbán Viktor, csak épp szerintem ez olyan hiba, amely a kulcspillanatban nagyon nagyot üthet.