Noirpova kartársnő befűtötte a szkepticizmuskohót és az alábbiakat szoborta ércbe. Olvassátok és kommentáljátok!
Felületes feminin felütés
A szerző mosakodása
Olvastam én is a Frusztrált fiatal férfiak (felületes felütés fontosról) posztot, és – noha kommentben nemigen szaggattam a normát – az íráson el-elgondolkodtam, magamban továbbfűztem. Tulajdonképpen olyan gondolatokkal találkoztam benne, amiken régebb óta rágódom én is, csak feleennyire se fogalmaztam össze.
Na mármost, el is kezdtem írni hozzá egy széljegyzetfélét. Nagyjából arról, hogy ha Oroszország és a Közel-Kelet után az USA-ban, majd az EU vezető államaiban is a 3F-ek bálványai veszik át a gyeplőt, akkor kollektíve kerülhetünk éktelen nagy bajba. Éspedig azért, mert a 3F-ekre – de jó, hogy feltaláltatott ez a kifejezés, és nem kell azon törnöm a fejem, hogyan fejezzem ki a buta faszpörgettyűt —… szóval a rájuk bazírozó politikusok elsősorban a „legyen úgy, mint régen vót” és a „vágjuk magunkra a kiskertajtót jól” üzeneteket variálják. Miközben a legdurvább problémáink, ti. a Földet körbeérő környezeti nyavalyák, közösek, nagyon nem hülyeség-kompatibilisek és egyetlen „bevált” megoldás sem húzható rájuk.
Míg a bajaink közös voltát próbáltam konkrét példákkal illusztrálni, az írást az Encyclopaedia Britannica-énál kurtább keretekbe belegyötörni (még nem sikerült, de vannak biztató jelek) felmerült bennem egy további gondolatmenet. Mégpedig, hogy a 3F-nek van egy női pendantja, s szerintem ugyanúgy nem szabad figyelmen kívül hagyni az ő frusztrációit, mint a 3F-éit.
Erről szeretnék most bővebben írni, mert azt gondolom, ez egy külön posztra való anyag. Nagyon örülnék, ha vita lenne belőle.
A Fejlettvilágbeli Frusztrált Fabula
Vizsgálatom alanyát – az alliterációhoz hűen tartva magam – Fejlettvilágbeli Frusztrált Fabulának nevezem. Ezt a taxont nagyon nehéz leírni. A F. F. F nem a virsliroppantó vérfeminista, aki mindenhez hozzászól, mindenben gendergondot lát – és szisztematikusan többet árt a női egyenjogúság gondolatának, mint használ. Nem is az a – 3F-igényeknek talán leginkább megfelelő – hölgy, aki nemhogy nem bánja közepesen hasznos málhásállatként való besorolását, hanem még büszke is rá. Nem, a F. F. F. mindezektől különbözik.
E típusra azután véltem felfigyelni, hogy megszaporodtak körülöttem az oltásellenes posztok, illetve az oltásellenes mozgalommal foglalkozó, elhűlt-megrökönyödött elemzések. Majd újabb szög üttetett a fejembe, mikor rövid időn belül két kisgyerek is meghalt Magyarországon úgy, hogy – itt nem tudok, de nem is akarok szebb kifejezést keresni – jó szüleik hobbiból éhen veszejtették őket. Tudom persze, az ilyenféle halálesetek sora sajnos nem az idén kezdődött. Emlékszem jól egy 2009-es amerikai hírre is: egy házaspár elveszítette veleszületetten cukorbeteg gyerekét, mert kezelés helyett imával gyógyították a szerencsétlen kölyköt. Ez akkoriban olyan kirívó állatság számba ment, hogy a Szkeptikus blog külön posztban fakadt ki fölötte. [1] Azóta, úgy látszik, magasabb lett az ingerküszöb… vagy nem tudom…
Még mind hozzátartozik az észleléseimhez vagy mimhez az is, ami félig-meddig szakmai alapon jut el hozzám, és mered ki rá a szemem, mint a kiszántott egéré. Akad ilyen majd’ minden nap. Mondjuk: anyuci fogzás idején borostyán nyakláncot akasztana a gyerek nyakába. Mert abból illóolaj szívódik fel bőrön át és az jó a fogzásra. Sőt, abból „organikus energia” áramlik, nem pediglen holmi illóolaj. Még mielőtt elkezdeném a borostyánkő illóolaj-összetételét vitatni, merül fel bennem a kérdés: anyuka, teljesen el tetszett hagyni az eszét, hogy a párhónapos csecsemőnek bármit is a nyakába köt, rögzít? S igen, úgy látszik, elhagyta. Különben nem árulnának kismillió webhelyen borostyán(nak látszó tárgy) babanyakláncot. [2] . De az se akármilyen olvasmány volt, amiben a bürökduda létezéséről értesültem. Egen, vehetsz a népi gyógyászatban filozófusritkításra használatos növény állítólag „megszelídült” (?!) szárából készült játékot a gyereknek, ha kedved támad rá; a mérgező műanyag játékok helyett, naná. [3]
E példákból igyekszem hát megfogalmazni, amit látok. Azt, hogy a fejlett(ebb) országokban, kifejezetten az európai-amerikai kultúrkörben egyre több az olyan nő, jellemzően anya, aki:
- jól szituált, elegendő pénze és szabad ideje van ahhoz, hogy „megvalósítsa önmagát”, bármit jelentsen ez
- tájékozódni óhajt a világról, van véleménye, nem is rejti véka alá
- indíttatásai, hogy gyerekének/környezetének a lehető legjobbat adja, szeretetben, tiszteletben és javakban egyaránt – támadhatatlanok,
- mégis, valahol csúnyán megcsúszott, ennek következtében félretájékozott, magabiztosan buta és – ez a legtragikusabb – többé-kevésbé érvelésálló lett.
A Youtube-on megtekinthető egy jófajta kis dr. House-videó, a doktor úr lírai szavaival egy oltásellenes nyamimamihoz. Azt hiszem, az öntudatos F. F. Fabula típusát ez jól találja, még ha sarkított, kemény karikatúra is. Íme: https://www.youtube.com/watch?v=9gku93laoec
Hol lehetnek a gyökerek?
Azt gondolom, hogy (társadalmi) nyomás a F. F. Fabulára is nehezedik. Méghozzá többfelől. Elvárás – vagy ő így érzékeli – hogy ne jó, hanem tökéletes szülő legyen. Mert különben a gyerek teszem azt méreganyagokkal tele szervezetű lesz, vagy autista. Vagy erőszakot fog tanulni a tévéből. Elvárásként érzékelheti azt is, hogy tökéletesen fitt és egészséges legyen – hangsúlyozom, nem jó állapot elérendő, hanem tökéletes. A sort ki-ki folytathatja tapasztalatból, tévéreklámok, nőlapok, kismamablogok, életmód-magazinok tartalmában szálazva. Fabula kartársnő naprakész szeretne lenni abból, ami a tökéletesanya-, tökéleteskertész-, tökéletes-ezobioökó-,tökéletesfittnesz-témában éppen történik. A környezetéből sokszor azt kapja visszajelzésként, hogy ezek jellegzetesen női témák, ezekkel neki kell foglalkoznia. Feladata tehát, hogy mindent tudjon, sőt, mindent jobban tudjon, ő legyen a bölcs, a tanácsadó. Valahogy… mintha egyszerre kapná a hagyományos (anya-feleség-konyhász) szerepek erőltetését és a „légy önmagad, de most rögtön”-késztetést is.
Aztán valami félresiklik.
- F. Fabula típusú kartácsnőnk rengeteget olvas, főleg az Interneten – és nem szelektál. Mert nem tud szelektálni.
Egyrészt, jó valószínűséggel sohasem tanították rá, hogy hogyan kell forrásokat válogatni, keresni és összesíteni. Nem tanulta meg – nem csak ő nem, hanem 3F analógjai sem – hogy milyen érvelési hibákon kell fennakadni. Mit jelent az anekdotikus bizonyíték, és miért nem fogadhatjuk el. Mit jelent az Occam-elv, mit az analógiás gondolkodás túlhajtása, mit a „non sequitur” stb. Nem tanulta meg, pedig ezeket gyakorlatban kiszűrni talán még könnyebb is, mint tisztességesen definiálni. Nem tanulta meg, hogy miért kell nagyon vigyáznia, ha ajtóstul rárontva, egyből az ő vagy a gyerek egészségére hivatkoznak előtte. Vagy, ha nagyon erősen próbálnak nála érzelmi hatást kiváltani. Nem tanulta meg (nemcsak ő nem, a 3F sem, de vajon miért?) hogy a túl egyszerű, túl szép, túl általános magyarázat valamely összetett jelenségre – nagy valószínűséggel nem igaz.
Másrészt, hiányzik – megint: miért? – a biztos alapja középiskolai fizikából, kémiából, biológiából. Amire támaszkodva legalább a legkirívóbb marhaságok terjesztőit – pl. a szénhidrátot a szénhidrogénnel következetesen tévesztőket, a vegyület = méreg axiómát [4] taglalókat vagy a „régen megvan a rák gyógyszere, csak direkt eltitkolják” témát fejtegetőket – elhajthatná, hangos mosolygás közepette.
Azt hiszem, innen vezet(het) út ahhoz, hogy Fabula idő jártával küldetéstudatos legyen, bármilyen ellenérvvel szemben bizalmatlan…végül frusztrált. Azt nem mondom, hogy mindössze ez a dolog gyökere – nem is tudok minden okot felleltározni, megfogalmazni – de ezt lényegesnek látom. Fabula szeretne minél többet tudni, de nem veszi észre, ha és amikor átvágják.
Úgy látom hát, ráérő, jószándékú és kellőleg buta nőket egyre könnyebb megfogni – és ahogyan a 3F-eket, őket is érzelemviláguknál fogva. Az egyes érzelmek persze nem azonosak. Nem is lehetnek ugyanazok a tankvezetős-nagyvasas „ántivilágot” visszakívánó 3F indíttatásai, mint a környezettudatosságánál vagy gyereke szereteténél fogva elmarkolható Fabuláé. Viszont abban, hogy nem átgondoltan, hanem zsigerből reagálnak az őket érő impulzusokra, mégis közösek. Ahogy a 3F-ek, a Fabulák is érzik, hogy valami nem frankó. Fabula a gyereket csaknem futószalagon szülte, épp hogy időbélyegzőt és sarzsszámot nem kapott a csurdé seggére. Jó ez így? A hipermarketes paradicsom ízetlen, másnapra egy trutymü az egész — vajon mivel fújták fel? Jó ez így? A gyerek nyözöge, lassan a szenteltvízre is allergiás…egyáltalán azt se érteni igazán, mi az az allergia. Mindenki mást mond. Jó ez így? Nem.
De a kérdéseire adekvát választ nem kap, a világ – úgy látszhat az ő szemszögéből – elrohan mellette. Marad az, ami a net zugaiban és/vagy a barinőknél megvárja. Ott mostanság olyasmi vár rá, hogy régen minden jó volt. Nem volt védőoltás (az, hogy járványok is voltak, itt nem jön szóba), mégis egészségesen éltek az emberek. Nem volt nagyüzemi zöldség, gyümölcs, mindenki magának termelt, gyökérrágicsálás, Földanya-mágia és hepinesz volt. (Vitaminhiányról, hajnali háromkor kelésről, napestig kapálásról, burgonyavészről, éhínségről, feudális terhekről nem esik szó). Mert akkor még a krumpliföldön szültek, mégpedig Pulyabeja örökbecsű Fabula-himnuszára – így kell szülni, úgy kell szülni/a doktor úr honnan tudja, hogy kell szülni? – körbefogózva, táncolva. Mert akkor még tudták, hogy a betegségeknek lelki oka van, hogy minden fejben dől el. (S így tovább a végtelenségig.)
Lassan kettéválik a F. F. Fabula szeme előtt a világ. Egyik fele érthetetlen, „ipari”, rideg, technicizált és utóbbi voltában, egyben férfiközpontú lesz. Ezzel nem hülyéskedem, akad jónevű társadalomtudós, mégpedig Luce Iriagaray, aki szerint Einstein nevezetes tömeg – energia egyenlete is szexista egyenlet [5]. Noha kis utánagondolással látni lehetne, a férfiközpontúság, ha megjelenik, nem a műszaki/tudományos fejlettséggel, mint jellemzővel mérhetően teszi.
De Fabula ennek már nem gondol utána. Egyszerűbb kettéosztani a világot hideg, ellenséges félre és kedves, jó, fészekmeleg félre, „szintetikus”-ra és „természetes”-re, jobbféltekés, multitasking nőkre és balféltekés, néma, medveforma pasasokra. A Fabula-féle dichotómia külön bája, hogy az Internet általában nem sorolódik be a csúnya technikai világba. Sem a mobcsitelcsi. De még az autó (te édes macitalp, anyuci drágája) sem mindig. Ám a „nyugati orvoslás” már odaát van, az elutasítandók között, az atombomba mellett kicsit jobbra, sréhen az E-betűs élelmiszeradalékokkal szemben. Fabula úgy érzi, neki van igaza. Nemcsak tudja, érzi. Megtanulta, hogy a női agy mint olyan csakis érzelmi beállítottságú lehet.
Felbujtás vitára
Mire Fabula a hírekbe kerül, mi csak a legutolsó stádiumot látjuk: amikor kerek szemmel áll a bíróságon, és nem érti, miért ítélték el. Hiszen ő az egyetlen igaz Tudás, a vásznaráncai Gangesz-parton álló templom feliratainak kódjára és a délkelet-őslapp folklórra (nem kívánt törlendő) alapozott, Fülcsöng Kölcsönpuncs-féle basszusgíta szerint (ha a tibetilámanév-kitalálás olimpiai sportág lenne, bizton számíthatnánk egy aranyra. Korábbi mesterműve volt Kincsepöcse-rinpócse P.P.) nevelte a gyerekét, de járt hozzájuk az okleveles ukrán felhőtologató is. A ronda, modern külvilágtól gondosan védve volt a gyermek, természetesen apucival egyetértésben. Olyan nem létezik, hogy éhen halt, vagy hosszas szenvedések után elvitte a mumpsz. Nem. Itt összeesküvés van.
Ez látszik itt kinn, a profán világban. Lehet elszörnyedni rajta. Lehet azt mondani, hogy aki hülye, haljon meg (csaó, Darwin); oké, de akkor a gyerek/gyerekek is Fabula családjában…? Lehet, nyilván, példálózni, hogy tessék, a nők el vannak kapatva, és jódolgukban nem tudják már, mit csináljanak, bezzeg régen…! Lehet követelni, hogy zárjuk be az Internetet, mert onnan csak a hülyeség dűl naphosszat. Lehet – itthoni viszonylatban – követelni, hogy basztassák már kicsit a védőnőt, amiért jólszituálték rácsos kapujáról lepattan, majd nyugodt lélekkel távozik: „hátdehát nem engedtek be”. Lehet javasolni, hogy Fabuláék a barcsinőkkel – két láncmail-továbbítás között – látogassanak meg egy polio-túlélőt, csodálkozzanak rá a járógépére. Ám én a felsoroltak egyikében sem látok megoldást.
És ha ti, kartársak, láttok, akkor ki miben?
Azért kérdezem, mert szerintem ahogy a 3F gépzsír-és kanszagú korlátoltsága, úgy a F. F. Fabula ezobio-butasága is veszélyes. Nem mondom, hogy ugyanazon a területen, de az. Veszélyes, mert Fabula önmaga és a gyereke egészségét vághatja végleg tönkre, ha nagyon elvadult dolgokhoz ragaszkodik, mamcsika jobban tudja, Manókának mi a jó alapon. Veszélyes, mert ha csak az oltásellenes F. F. Fabulák ilyen szépen sokasodnak, ahogy látszik, akkor nemsokára visszakaphatjuk öreganyánk gyerekkorának legszebb járványait [6]. Például.
——–
Így aztán, hogy gázt szimatolok, várom érdeklődéssel a vitát e frusztrált nőtípus frusztrációjának okáról, s enyhítésének lehetőségéről – komolyan gondolom, hogy mindnyájunk javára.
Hivatkozások és miegymások