A Ráérünk blog általában tartózkodik a magyar belpolitika mindennapjainak kommentálásától. Egyszerűen meguntuk, hogy leírogassuk, hogy valaki bunkó volt, vagy épp hagyjuk magunkat vezetni a Habony Művek épp aktuális népbutításától, úgy mint rezsiharc, Gyurcsány és a migráncsok.
Néhány napig kivételt teszünk, mivel a tanárok tiltakozása olyan dolog, amelyre reménnyel és lelkesedéssel tekintünk. Na nem azért, mert ebbe majd hirtelen Viktor belebukik.
Hacsak nem lövet közénk március 15-én, ilyen nem lesz. Azért lelkesedünk, mert végre a magyar társadalom megrázza magát és talán elkezd tenni azért, hogy Magyarország jobb hely legyen.
Itt a blogban háttérelemzéseket olvashattok majd, a blog facebook oldalán pedig a tanárok követeléseit próbáljuk elmagyarázni, közérthető formában.
Eddig sem voltunk, ezután sem leszünk bulvárblog, de most kifejezetten kérek minden kedves olvasót, hogy ha úgy gondolja, hogy más is elolvasná az itt olvasottakat, ossza meg!
Kezdem a rossz hírrel: nem lesz kompromisszum. A tanárok vagy végigviszik, amit elkezdtek, vagy véres bosszú következik és lealacsonyítás az utolsó kis csicskák szintjére. Ahová egyébként valók, ha nem viszik végig, amit elkezdtek.
Hatalomgyakorlás
Merüljünk el a hatalomgyakorlás módszertanában. Az államhatalom absztrakt dolog, nem véletlen vezetik le azt mindenféle transzcendens dolgokból, legyen az az Ész, a Teremtő, a Szent Korona, a Turul, a Medve vagy bármi más. A hatalom átviteléhez a mindennapokba valamilyen szervezet kell és ez minden államformában és társadalomban más és más.
Ahol a főhatalom birtokosa hosszabb ideig meg akarja magának tartani a teljes kontrollt (pl. diktatúrában), ott ügyel arra, hogy az alsóbb szintű hatalombirtokosok sose legyenek egyedül, mindig egymást ellenőrizzék. Mindig jelentsenek egymásról, így elérve azt, hogy az információ mindig eljut a főhatalom birtokosához, aki így a totális kontrollt (vagy annak illúzióját) fenn tudja tartani.
Ez a „hatékony diktatúra” nagy illúziója. Valójában a diktatúra mindig kevésbé hatékony, mint a kiegyensúlyozott hatalomelosztáson alapuló rendszerek, mert erőforrást pazarol a hatalomkoncentráció fenntartására. Kiegyensúlyozott hatalomelosztáson nem feltétlenül a nyugati típusú demokráciát kell érteni. Lehet az például a konfuciánus Kína is, ahol a nyugati kultúra számára felfoghatatlan módon, de megfelelő rituálék révén létezik a hatalom kellő elosztása (a szubszidiaritás jegyében) és a köznép véleményének beépítése a politikai cselekvésbe.
Ahol viszont koncentrált hatalomgyakorlás van, ott épülnek a párhuzamos struktúrák. Ennek talán legismertebb példája a Hitler környezetében kiépülő sokféle szolgálat (SS, SA, SD, Gestapo stb.) amelyek mind ugyanarra valók voltak (nagyjából) de burjánzásuk elsősorban arra volt jó, hogy a legfelül levő ügyes taktikusok (Himmler, Göring) sem jelentettek veszélyt a Führerre.
A magyar modell
Más-más formában, de minden diktatúra kiépíti a maga párhuzamos struktúráit. Kádár János Magyarországán megmarad a helyi igazgatásnak az a modellje, amely nagyrészt a magyar feudális hagyományon (vármegye) és a polgárosodó Monarchia egységes igazgatási modelljén (tanács, jegyző, polgármester, hivatalok) alapult. A professzionális közigazgatás (nem megyek bele Max Weberbe) minden későbbi rendszernek jól jött, hol azért, mert a kontinuitást akarta hangsúlyozni (mint Horthy), hol azért mert az egyetlen hatékony dolog volt az országban (Szálasi, Rákosi) hol pedig azért mert a nulláról kezdés miatt egyszerűen nem lehetett mást használni (Kádár).
Kádár viszont kiépítette a maga szervezetét az államigazgatás mellé, a Pártot. A Pártbizottság minden megyeszékhelyen a megyeháza fölé magasodik, szimbolizálva a hatalmasabb akaratot. A Párt-alapszervezetek az élet legalsó szintjeitől a hivatalos államigazgatás mellett működtek, kontrollálva a helyi erőket. A „pártvonal” kettős identitása a központhoz lojális ellenőrző emberekkel hálózta be az országot. Emellett pedig millióegy államigazgatási funkciót „országos hatáskörű szervek” helyi egységeinek hálózata látott el, akik elsősorban a központnak tartoztak elszámolással.
A király új ruhája
A Fidesz koncentrált hatalomgyakorlása sokban hasonlít a kádári modellhez. A választási rendszer átrajzolása után a helyi Fidesz-képviselő az gyakorlatilag teljesen megfelel a járási párttitkárnak, akit ugyanúgy félnek a helyi polgármesterek, mint anno a tanácselnökök. Az országos hatáskörű szervek kiterjesztése, a szubszidiaritás visszanyesése is egyre teljesebb, ennek egyik eszköze a KLIK.
A KLIK fő funkciója, hogy olyan helyi hatalmi centrumok kezéből, mint az iskolaigazgató, kicsavarja a kontrollt. Az, hogy ebbe generációk fognak belerokkanni, másodlagos, sőt, nem is baj az, ha nem okosodik az alattvaló. Amikor tehát a KLIK kontrollfunkcióinak visszanyesését követeli valaki, akkor azt kéri Orbán Viktortól, hogy hatalomgyakorlásának, államának a lényegét tagadja meg. Ha akarná sem tehetné meg. Elmondom, miért.
All our people are businessmen
A Keresztapa második részében, Michael Corleone mondja Tom Hagennek, amikor a merénylő személyén gondolkoznak: „All our people are businessmen” vagyis ameddig jó üzlet a Corleone-családhoz hűnek lenni, addig hűségük töretlen. Ez a központosított, felül összefutó, de az alsó szinteken párhuzamos struktúrákat fenntartó hatalmi érme másik oldala.
A győztes hatalomnak meg kell jutalmaznia katonáit. Szulejmánnak kötelessége a szpáhinak falvakat adni, ahol megkopasztható parasztokat és csinos parasztlányokat kap jutalmul élete kockáztatásáért cserébe. A hűbéruralom mindig visszterhes ügylet, a hűbérúrnak adnia kell hűbérbirtokot a hűbéresnek, különben elhagyják.
Gyurcsány nem-kormányzó, a gyeplőt lovak közé dobó ámokfutása után a Fidesz mögé soha nem látott tömeg sorolt be, nemcsak a szavazófülkékben, hanem azok körében is, akik a párttól vártak anyagi-egzisztenciális segítséget. Orbán ezt kihasználta, Kubatov vezérletével szervezett, mindent letaroló politikai hadsereg állt fel, amely el is érte a győzelmet. A tiszteket azonban meg kell jutalmazni.
Ez a jutalmazási kényszer vezetett oda, hogy Fidelitas-bohócokkal töltöttek fel olyan szerveket, mint pl. a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal. A sors furcsa fintoraként vidéken a KLIK olyan Fideszesekkel lett telerakva, akiket a helyi kis közösség valahogy sose választott meg semmilyen vezető tisztségre, vagy ha ezt egyszer megtette, akkor többet nem követte el ezt a hibát. Az örök igazgatóhelyettesek, a mindig furkálódó spiclik kapták meg az intézményfenntartóban az áhított hatalmi pozíciójukat. (nyilván rengeteg jó szakember és még több jószándékú, ám teljesen fogalmatlan hülye mellett)
Ezek az emberek árulásnak fognák fel, ha most a Fidesz elvenné tőlük az évek kemény spicliskedésével, a hajnali plakátragasztással és plakátletépéssel megszerzett hatalmukat. A helyi KLIK-költségvetés olyan nekik, mint Lázár köreinek egy földárverés, Tiborcz Istvánnak egy városi lámpakorszerűsítés, Mészáros Lőrincnek egy autópálya-felújítás. Ez a jutalmuk.
A tanármozgalom azt várja Szulejmántól, hogy küldjön selyemzsinórt minden janicsár-agának. Nem fog. És ha a tanárok nem viszik véghez, amit elkezdtek, a selyemzsinór az ő nyakukba kerül. Sajnos a hatalomnak nincs két logikája, egy a jó embereknek és egy a rossz embereknek. Csak a logika van. És a logikus cselekvés.
Magyarország tanárai, egyesüljetek.