Szanyi Tibor, egyike azon magyar ellenzékieknek, akik megijedtek a Momentumtól, mert felrémlett előttük a szörnyű jövő, ahol nem lehet választásokat pusztán minőségi vörösbor fogyasztásával és türelmes várakozással (mármint arra, hogy hátha Viktort hamarabb üti meg a guta, mint Szanyit) megnyerni.
Nosza, be is jelenit, hogy a Momentumot a háttérben Haris Éva építgeti, gonoszul pénzelve őket. Az inszinuációra Haris Éva válaszolt, stílusosan elküldve a francba Szanyi Kapitányt.
ERŐK a Momentum mögött
De, a Momentum számára ez figyelmeztető jel, mindenki ERŐKET sejt mögöttük. Vérmérséklettől függően zsidó nagytőkéseket, kommunistákat, miegyebet.
A vicces az, hogy a sejtőknek igazuk van. Mi sem természetesebb annál, hogy ha egy mozgalom két hónap alatt többet ér el, mint a többi ellenzéki párt hat év alatt együtt, akkor arra külföldi figyelem irányul. Az se meglepő, ha ennek hatására egy kis pénzt is ki tudnak bulizni, netán kapnak pár jótanácsot. De nem ez a lényeg, vannak ezek a fiúk-lányok olyan céltudatosak, hogy tudják ezt kezelni.
Az igazán érdekes az, hogy a Momentum jelenleg természeténél fogva alkalmatlan a sokak által beléjük látott Orbánváltó Messiás szerepére. Ha a vidékgyűlölős mondat túlzás is, ezek a fiúk-lányok még túlságosan fiatalok a felnőtt bajnoksághoz. Na nem a tempójához, hisz magas térdemelésben futnak körbe mindenkit. Hanem ahhoz, hogy megszokják, hogy a magyar politika tele van feudális berögzülésekkel, árulással, és olyan választókkal, akik senkinek sem hisznek el semmit, ameddig el nem múlt ötven éves és nem szed valamit a prosztatájára.
És itt a gond, amelyet a Fidesznél és hűséges Ellenzékénél is pontosan éreznek. Hogy mi a gond? Tegyenek velem egy kis időutazást!
Három szoba, gyerek, négy kerék…
1998-at írunk, megbukott az MDF műkedvelő kísérlete és kifulladt a Horn-kormány lendülete, világossá vált, hogy a Bokros-csomagot, amelyben lett volna potenciál, csak tüneti kezelésnek szánták. Az arccal nyugat felé forduló technokratákról (az MSZP kisznyik-generációja) és a budapesti „hoch” értelmiségről (SZDSZ) kiderült, hogy pont olyan kisszerűek és a nagy lépések megtételére alkalmatlanok. Orbán Viktor bizalmat kapott.
Vele együtt örült az akkor 35-40 éves generáció, akik elől sok helyen, sok régi ember fogta a karriert, akik kivétel nélkül 1989 előtt kerültek magas pozícióba, Moszkvában tanultak, és kisajátították maguknak a Szakértelem nimbuszát (ekkoriban hangzott el a híres a „szakértelem bolsevista trükk” mondat, és ha nem is erre gondolt, aki mondta, véletlenül tökéletesen leírta a jelenséget).
Orbánnak a Szakértelem lovagjai egyfajta Sith rend volt, és nagyon kapóra jött neki a kilencvenes évek elején a Közgázon, Eltén, Műegyetemen végző, már angolos-németes, kisebb részben franciás orientációjú, magát a régiektől megkülönböztetni akaró, vele kb. egyidős generáció, aki kívánta a Nyugatot, a polgári fordulatot, a haladást, a korszerűsödést.
Ezért is volt akkoriban a Fidesz a „Polgárok” pártja, ezért erőltette ezt az akkor kicsit furcsán hangzó szót. Volt vágy a nyugati fordulatra, és fiatal, minőségi értelmiség állt ehhez rendelkezésre. Hol voltak még akkor a Tasó Lászlók és a Tállai Andrások! A Fidesz, ha lett volna egy képe a 2017-es Tállai Andrásról kitette volna kampányplakátra, hogy mi ez ellen vagyunk!
Fiatal emberek kötelezték el magukat a hozzájuk beszélő Viktor mellett. Három szoba, három gyerek, négy kerék, biztos, németes nyugalom, korszerűség, kiszámíthatóság.
A nyolc szűk esztendő
Aztán jött a 2002-es bukás, és az „elmúltnyolcév” idióta helyben járása, a lakosság devizaadósságba verése, végül a világválság és a teljes szétzüllés, amelyhez tényleg illett az annyiszor parafrazeált Führerbunker-jelenet. Azzal az apró különbséggel, hogy itt a főhős a ciántablettát titokban kiköpte, és azóta is pártot vezet.
De, nem bántották ezt a generációt, el lehetett helyezkedni a Bajnai-féle EU-támogatás-lehívó szervezetben, kellett az ember Brüsszelbe, és a Fideszes irányítású nagyvárosokba.
Az árulás
Na ezután lett hatalmas pofon 2010, és letaglózó, megrendítő ütés 2014. Ahogy Lázár szétverte az NFÜ-t és az alá dolgozó KSZ-eket (közreműködő szervezet), ahogy összevonták a minisztériumokat és beültek az alkalmatlan tahó pártkáderek, teljesen világos lett, hogy az immár a Nyugat ellen küzdő Orbán az út szélén hagyja azokat az embereket, akiket 1998-ban az apparátusba épített.
Ezek egy része elment multihoz, más része meg miniszteri álmait félretéve, súlyos személyi függésben dolgozik kisközép-vezetőként. Na ők viszont MINDENT tudnak a Fideszről, az országról, a működéséről, de olyan mélységig, hogy ki, kivel feküdt le, ki és hol lopott egy vadászházra valót (naná, az ő kezük között ment át az engedélyezés, tudják milyen az, mocskosnak lenni). És közben tudnak angolul, megvannak a berlini, brüsszeli telefonszámaik. Ők már nem nagyon ugrálhatnak.
De a gyerekeik pont most Egyetemisták…